Projekty

TRŽNICE! SKLENÍKY! NÁDRAŽÍ!

Vítězný projekt

Ateliér: Foretník – Ponešová

Autoři: Anna Kotlabová, Lucie Zádrapová

Zadáním ateliéru “Elementární architektura a místa bez vědomí” bylo původně hledat novou podobu Třídy 1. Máje v Hranicích, rozvíjet identitu místa a navrhnout zde tržnici, která ve městě chybí.

Po návštěvě města jsme ale zjistili, že v zadané lokalitě je několik obchodů a na rozdíl od historického jádra města se zde pohybuje poměrně dost lidí. Rozhodli jsme se proto, že bychom pomocí tržnice chtěli přivést lidi zpět do centra města.

Hledali jsme volná místa, analyzovali je a vybírali, která by byla vhodná pro náš záměr. Zároveň jsme přemýšleli, jak si představujeme tržnici budoucnosti. Napadlo nás, že by to mělo být místo, kde se nejen prodává a nakupuje, ale zelenina a ovoce se zde i pěstuje. Tato myšlenka značně rozšířila rozsah našeho projektu. Potřebujeme prostor nejen pro tržnici, ale také pro skleníky, kde se bude zelenina pěstovat. A na to jsou městské proluky příliš malé.

Začali jsme více uvažovat o informaci, že z vlakového nádraží denně vyjde 3000 lidí. Tak proč toho nevyužít a nenavrhnout tržnici tam? Zároveň bychom mohli rozšířit nabídku služeb na nádraží, vyřešit i jeho okolí a propojení s autobusovým nádražím. Tržnici by pak mohli využívat nejen obyvatelé Hranic, ale i cestující, kteří zde čekají.

A tak začala naše cesta. Cesta k tržnici za hranicí v Hranicích.

Diskuse


Napsat komentář