Projekty

PorodNICE

Oceněný projekt XIX. CBF

Autorky : Bc. Klára Lanžhotská, Bc. Zuzka Brunnová

Vedoucí práce: Ing. arch. Nicol Gale, MgA. Svatopluk Sládeček

„Pro co nejsnazší porod je nejvhodnější přítomnost jedné zkušené porodní asistentky, která mlčí, sedí v rohu malé, teplé a tmavé místnosti a plete. Pletení je totiž podle moderních vědců opakovaná činnost, která snižuje napětí.“ —  Michel Odent (*1930) francouzský lékař, porodník Zdroj: [Kde rodit? Lékařka by ženám dala vybrat, zástupce otců s ní nesouhlasí, 19. 10. 2013, Matějů, Pavla, idnes.cz, http://www.idnes.cz, 5.6.2020, https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/porod-s-lekarem-nebo-s-porodni-asistentkou.A141017_115130_deti_jup]

Řešené území se nachází v areálu dnešní Baťovy nemocnice ve Zlíně. Vzhledem k přesunu do nové budovy nemocnice, kontext okolí není v návrhu zakomponován. V případě porodnice je takové uzavření do sebe žádoucí. Budova se skládá z dvou typů objemů spojených do bloku – třípodlažní přijímací část je tvořena provozem porodnice (příjem, operační sály, …) ve druhé části s klenbami jsou umístěny jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje. Atrium v bloku s klenbovou fasádou je inspirován rajskou zahradou.

V minulém semestru jsme se zabývali domovem pro seniory, kde byla snaha o variabilitu spolubydlení a dostatečné podněty zvenčí. U návrhu porodnice je však pobyt kratší, je třeba klidu a většího soukromí. Pokoje jsou vybaveny pro možnost volby rodit způsobem jaký je rodičce nejbližší, porod probíhá v porodních pokojích (“porodní boxy”).

Diskuse


Napsat komentář