Projekty

Dům naruby

Vítězný projekt XXII. CBF

Autor: Vít Šarišský

Vedoucí práce: Ing. arch. Jan Hora

 

Donjon naopak. Můj dům je dutá věž s ochozem. Cihlová hradba a klenuté cimbuří. Kostka s korunou. Tvrz u městských hradeb. Hrádek s dírou do srdce. Dům starý i nový.

Můj dům je prostor naruby. Chtěl jsem zachovat fragment původní stavby a využít její výjimečnost. Smysl pro jeho umístění. Zachoval jsem nejhodnotnější část historické budovy a z vrcholů polygonu jejího půdorysu jsem vytáhl osy pro nové stěny. Všechny prostory okolo směřují k prázdnému středu. Kdysi se budova přestavovala stejným principem. Polygon zachovali. Co bylo třeba, dostavěli.

Zachovávám staré zdivo, sundávám omítku a zazdívám okna. Tvořím pevné jádro natřené na bílo. Vše nové je dřevěné. Přiznaná struktura dřevěných panelů a stropů. Obvodové stěny jsou za izolací kryty cihlovou hradbou. Dům je symetrický a pravidelný. Jasný a jednoduchý. Schovaný pod prostý tvar. Všechno je vepsáno do čtverce. Nad tím vším je koruna. Obloukové zábradlí kolem střešní zahrady. Zakončení domu.

Vejdu zeleným portálem. A hned stojím uprostřed. Nalevo vidím další portál, s východem na zahradu. Napravo je zelené schodiště nahoru. Vzniká pravidelné téčko pro komunikaci. V rozích budovy jsou čtyři místnosti. Naproti vchodu je kabinet a na jeho stranách dvě třídy. U vchodu jsou na straně toalety a na druhé šatny.

Uprostřed volnost a průhled na nebe. Když stojím uprostřed, můžu jít kamkoli. Jsem obklopen dveřmi a cestami. Když vyjdu do patra, vím, co čekat, princip uspořádání se opakuje. Třídy jsou nad třídami. Kabinet nad kabinetem. Toalety taky tak. Nad prostory, kde jsou dole portály, je sklad učebnic a úklidová místnost. Nad šatnou kuchyňka. Technická místnost je v původním sklepě, do něj se jde přes dolní kabinet. Venkovní výuka je možná na střeše porostlé trávou. Dům tak nepotřebuje oplotit na zemi. Nenarušuje se jeho radikálnost. Geometrie přežila.

Dům je hrad v parku. Dům s důvodem stát, kde stojí.

 

Komentář poroty:

Oceňujeme nadstandartní grafické zvládnutí projektu a naléhavost dělat takový typ zadání i do budoucna. Zaujal nás samotný návrh a neobvyklá práce s identitou historického objektu. Exteriérové kvality se dostaly do interiéru a vytvořily tak nevšední prostor. 

Diskuse


Napsat komentář