Projekty

Chrám uvědomění

Oceněný projekt Xella

Autor: BcA. Tereza Jančová

Vedoucí práce: Ing. arch. Marek Štěpán

 

Věřím, že příroda nabízí velké množství míst, kde člověk může dojít klidu, kde se může zastavit, nahlédnout do sebe sama a rozjímat. Ve městě jsou však tyto možnosti značně omezené a nalezení takového místa nemusí být vždy možné. Při myšlenkách, jak by měl vypadat chrám mé víry, jsem se opírala o představy útočiště, světla, pološera a meditace.

Základem konceptu se pro mě stala voda — jako bohatý symbol života, energie i času. Voda, která umí být klidná i bouřlivá, která nám přináší život i smývá bolesti, která se v nekonečném koloběhu vypařuje a zase navrací…

Rozvržení chrámu vychází z kruhu a většina jeho hmoty se nachází pod zemí. Dominanta hlavního sálu, pomyslný oltář, má podobu živlu — padající vody, která symbolizuje čas, všepřesahující energii a harmonii. Tubus, z něhož voda kape, je také zdrojem světla. Díky spojení světla a vody dochází k rozehrání mihotavého světla uvnitř chrámu, což navozuje až snovou atmosféru. Tato hra vody se světlem prostupuje celý chrám, nejvýrazněji se však projevuje v hlavním sále.

Protože nedotčená krajina je sama o sobě meditativním prostorem, kterému dle mého názoru žádný chrám nemůže konkurovat, rozhodla jsem se pro zasazení do městské krajiny — Chrám je umístěn do Brna na Vaňkovo náměstí, které se nachází na Žlutém kopci. V samotném parku je v současnosti vysazeno jen pár stromů a umístěno několik laviček. Vzhledem k bezprostřední blízkosti onkologická nemocnice by prostor chrámu mohli využívat také pacienti a návštěvníci nemocnice.

 

Komentář poroty:

Návrh nás hned zaujal svým zpracování, čistotou forem a prací s vodním prvkem, který je zde vhodně využit ke zvýšení spirituality. Architektura by měla vždy přinášet i duchovní rozměr a tato práce je toho důkazem. Zároveň bychom chtěli ocenit i vhodně vybrané zadání a lokaci návrhu.  

Diskuse


Napsat komentář